Охотско море

  • Охотско море се намира в северозападната част на Тихия океан, между Русия и Япония.
  • Образуването му се дължи на минали заледявания и има важно биоразнообразие.
  • Климатът е студен, подобен на този на арктическите морета, със замръзване през зимата.
  • Риболовът и корабоплаването са жизненоважни за икономиката на региона.

Охотско море

Днес ще говорим за море, което мие бреговете на Русия и Япония. Това е Охотско море . Разположено в северозападната част на Тихия океан, край бреговете на Североизточна Азия, това е море с любопитна формация и значително икономическо значение днес.

В тази статия ще ви разкажем всички характеристики, формиране и значение на Охотско море.

ключови характеристики

Охотско море в Русия

Това е море, което мие бреговете на Русия и Япония. Общата му площ е 1.6 милиона квадратни километра и се намира в северозападната част на Тихия океан. Границите му се определят от северната част на сибирското крайбрежие, остров Сахалин на запад, полуостров Камчатка на изток и Курилските острови на юг . Северният бряг на японския остров Хокайдо маркира южната граница на това море.

Образуването е доста любопитно, тъй като е образувано през последните два милиона години в резултат на последователни ледникови епохи. Непрекъснатото замръзване и размразяване генерира достатъчен поток в реките на континентите, за да се стигне до къпане на тези брегове. Морското дъно е по-ниско на север и запад, но придобива малко по-голяма дълбочина, когато отидем на юг. В плитката част откриваме средно само 200 метра. Докато стигаме до южната част, намираме най-дълбоката точка, която се намира в Курилската падина. Тази най-дълбока зона е около 2.500 метра.

Охотско море се отличава с високата си, скалиста, континентална брегова линия. Често се характеризира със стръмни скали. Няколко големи реки се вливат в морето от тези брегове, включително Амур, Тугур, Уда, Охотск, Гижига и Пенжина. Ще обсъдим Амур по-късно, тъй като той е основният приток и този, който допринася с най-много вода за морето. За да научите повече за други морета по света, можете да се консултирате с нашия списък със световни морета , който включва Охотско море.

От друга страна, крайбрежните характеристики на Хокайдо и Сахалин са малко по-ниски. Скалите са по-малки и по-малко скалисти. Това води до по-ниска соленост в крайбрежните води на северната и северозападната част. Теченията в Охотско море текат обратно на часовниковата стрелка, което е типично за северното полукълбо. Топлата вода тече от Японско море на север през Татарския проток, който отделя Сахалин от континента.

Тези води преминават и през пролива Перуз, разположен между Сахалин и Хокайдо. Друга част, която се храни в Охотско море, са умерените морски води, които идват от Тихия океан през каналите на Курилите.

Климат на Охотско море

замръзнало море

Нека разгледаме климата на това море. То е най-студеното в цяла Източна Азия. През зимата климатът и температурният режим са много подобни на тези в арктическите морета. С други думи, все едно е море, разположено на Северния полюс. През цялата година преобладават ниски температури. Регионите, разположени на североизток, север и запад, изпитват суров климат през зимата . Това се дължи на влиянието на азиатския континент върху климата. От октомври до април наблюдаваме доста ниски температури със средни стойности под 0 градуса по Целзий. Тези температури, поддържани с течение на времето, карат морето да замръзне.

Южните и югоизточните части на региона имат по-мек морски климат поради близостта си до Тихия океан. Средните годишни валежи са 400 мм на север, 700 мм на запад и близо 1.000 мм на юг и югоизток . Въпреки че северната част получава по-малко валежи, температурите ѝ са много по-ниски и морето може да замръзне.

Икономически аспект на Охотско море

остров курил

Както споменахме в началото на статията, това море е важно не само от биологична, но и от икономическа гледна точка. Нека първо анализираме неговото биоразнообразие. То е едно от най-продуктивните морета в света. Това е така, защото има речна дренажна система, която донася големи количества богата на хранителни вещества вода, което благоприятства разпространението на живота . Освен това, то преживява интензивен обмен на океански течения и издигане на дълбоки океански води, които също са богати на хранителни вещества и допринасят за развитието на биоразнообразието.

Флората е представена главно от множество видове водорасли. Тези водорасли представляват добър търговски интерес за множество продукти. Във фауната му се открояват миди, раци, морски таралежи. Като видове риби с голямо търговско значение имаме херинга, минтай, треска, сьомга и др. Макар и по-малко пропорционално, Охотско море е обитавано и от някои морски бозайници, включително китове, морски лъвове и тюлени.

Риболовният улов е важен за руската икономика . Редовното корабоплаване, свързващо пристанищата на източна Русия, се осъществява през Охотско море, което играе ключова роля в регионалната икономика. Ледът, покриващ това замръзнало море през зимата, затруднява морския трафик, а мъглата представлява предизвикателство през лятото. Въпреки значителното си търговско значение, навигацията в тези води е опасна. Други опасности включват силни течения и подводни скали, които могат да причинят щети на корабите и други сериозни инциденти.

Надявам се, че с тази информация можете да научите повече за Охотско море и неговите характеристики.


Добавяне като предпочитан източник в Google